середа, 11 березня 2020 р.

Блог Поступальської Н.М.: Візитна картка

Метою школи завжди має бути виховання гармонійної особистості, а не спеціаліста. 
А. Ейнштейн

Вступ
             Який він, сучасний вчитель? Суспільство ставить перед ним багато вимог. Проте, перш за все, сучасний вчитель має бути таким, яким він хоче бачити своїх вихованців, як говорив К. Ушинський. Моральні якості вчителя відіграють велику роль у вихованні та навчанні учнів. Бо не кожна дитина може бути відмінником, а от людиною вона повинна стати. І саме сформувати майбутню особистість - перше завдання вчителя.
     Завдання сучасної освіти полягає у формуванні особистості з гнучким розумом, із швидкою реакцією на все нове, з повноцінними, розвинутими  потребами подальшого пізнання та самостійної дії, з добрими орієнтувальними навичками й творчими здібностями.  «Творчі здібності - продукт саморуху, самостійного розв’язання задач і питань, самостійного розкриття закономірностей і зв’язків між предметами і явищами… Це продукт розвитку, причому час вимагає йти не шляхом удосконалення, у якому принцип наслідування є провідним і призводить до інтелектуального і фізичного перевантаження, а шляхом пошуку нових, ефективніших методів навчально-пізнавальної діяльності розвитку вільного, за якого інтерес, захоплення і пристрасть - головні рушійні сили». Тому на всіх рівнях неперервної освіти повинні створюватись умови для розвитку творчих здібностей учнів, підготовки їх до життя у сучасному суспільстві.
            Все гострішою стає проблема вдосконалення форми організації процесу навчання, знаходження відповіді на питання: «Як створити умови для розвитку та самореалізації особистості в процесі навчання? Як, залишаючись у рамках класно-урочної системи, підвищити ефективність навчального процесу, досягти високого інтелектуального розвитку учнів, забезпечити оволодіння ними навичками саморозвитку особистості?»
             Отож, готуючи кожен урок, я намагаюсь перш за все зацікавити своїх учнів новою темою, а допомагає мені в цьому використання комп’ютерної техніки. Моя система роботи будується на сучасних педагогічних технологіях, головна мета яких — зробити процес навчання творчим. Використання елементів інноваційних технологій забезпечує формування стійкого інтересу учнів до зарубіжної літератури, результатом якого є розвиток мислення високого рівня й формування мовленнєвої культури школярів та компетентної особистості.
     Головною, стратегічною лінією своєї діяльності вважаю розвиток творчих компетентностей учнів на уроках зарубіжної літератури  шляхом впровадження інтерактивних форм навчання в умовах використання ІКТ, у творчій участі школярів у позашкільних заходах,  в участі вихованців у пошуково-дослідницькій діяльності, у вмінні учнів вільно орієнтуватися в інформаційному середовищі та самостійно користуватися Інтернет ресурсами, які активізують діяльність учнів, сприяють формуванню творчих здібностей.

1. РОЗВИТОК ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ ЯК МЕТОДИЧНА ПРОБЛЕМА 
Досліджуючи  тему: «Застосування елементів інтерактивних методів навчання на уроках зарубіжної літератури» практично завжди намагаюся створити такі умови, за яких був би ефективним обмін знаннями, ідеями, способами діяльності між усіма учасниками навчально-виховного процесу. Атмосфера доброзичливості та взаємодії підтримки на такому уроці обов’язкова.
Мета досвіду: створення  сприятливих  умов  навчання, при яких учень
відчуває свою успішність, свою інтелектуальну досконалість, що робить
продуктивним сам освітній процес.
Завдання:
      -         розвиток творчих здібностей, культури спілкування, критичного, креативного мислення;
-         розвиток  якісних етапів пізнавального процесу: споглядання, сприйняття, уявлення, фантазії,  образної пам’яті, уяви, естетичного смаку;
-         посилити мотиваційні аспекти особистості щодо саморозвитку та уміння творчо працювати в інформаційному просторі;
-         розвиток зв′язного мовлення школярів, способів творчих видів комунікацій;
-         урізноманітнювати види позакласної діяльності як ефективного механізму впливу і розвитку творчих здібностей учнів;
-         сприяти формуванню інформаційно - комунікаційної культури як важливого засобу та методу розвитку пізнавального процесу та творчих здібностей.
Законодавчою основою для реалізації завдань
  є Закон України «Про освіту», Національна доктрина розвитку освіти, Концепція загальної середньої освіти, Концепція літературної освіти, Національна програма інформатизації.
Науково - теоретичною основою даної проблеми стали ідеї:
·         ідеї О. М. Пєхоти, Т. В. Гришина щодо викладання гуманітарних дисциплін;
·         інтерактивні форми і методи навчання (О. Пометун, Л, Пироженко С. І. Сафарян, Є. В. Волощук, Д. С.          Наливайко,  Л.О. Фурсова);
·         викладання літератури як мистецтва слова (Є. М. Ільїн);
·        ігрова діяльність (Г. Селевко);
·         сучасні шкільні технології (особистісно зорієнтоване навчання, розвивальне навчання) (С. І. Подмазін, І. Якиманська; Д. Б. Ельконін,
       В. В. Давидов, Л. С. Виготський Анна – Марія Богосвятська.);
·         технологія колективного взаємонавчання (О. Рівін);
·         технологія комп'ютерного (інформаційного) навчання
         (О. В.Овчарук, А. В.Хуторський, А.Єршов).
Провідна наукова ідея використання інтерактивних технологій у процесі навчання зарубіжної літератури сприяє  активізації навчально-пізнавальної діяльності, спонукає  зростанню активності, реалізації творчого потенціалу особистості.

Методи, прийоми та засоби розвитку творчих здібностей учнів на уроках зарубіжної літератури

    Потреби сучасного життя зумовлюють пошуки нових форм  організації навчально-виховного процесу, зокрема – занять із зарубіжної літератури. У своїй педагогічній діяльності  намагаюсь використовувати сучасні інформаційні технології.  Зараз я не уявляю свого уроку без використання хмарних технологій в мережі Інтернет, демонстрації  ілюстрацій до  будь-яких творів літератури, показу навчальних презентацій, слайд-шоу, тестування учнів, створення учнівський проектів та їх захисту, оскільки  всім  відомо,  що  краще  один  раз  побачити,  ніж  сто  раз  почути.  Урок,  який  супроводжуватиметься  таблицями,  схемами,  цікавими  завданнями, кросенсами,  кросвордами,  що  з’являтимуться  на  екрані,    значно  виграє  у  порівнянні  зі  стандартним  уроком.  На  цих  уроках  задіяні  всі  канали  сприйняття  інформації:  аудійний,  візуальний,  кінестетичний,  учні  естетично  сприймають  інформацію,  а  це  сприяє  повнішому  її  усвідомленню.  Все це  розвиває  творчі  та  інтелектуальні  здібності  дітей. Завдяки комп’ютерним  технологіям стає можливим широке урізноманітнення методів, форм та прийомів навчання, впровадження інтерактивного навчання – спеціальної  форми організації пізнавальної діяльності, що має конкретну, передбачувану мету: створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчує свою успішність, інтелектуальну спроможність. Під час підготовки та проведення уроків зарубіжної  літератури   застосовую різні  Інтернет-сервіси  і комп’ютерні програми, такі як: електронні підручники або програмовані педагогічні засоби (ППЗ),  авторські тести (за допомогою програми " https://learningapps.org/"),  програма MS Publisher для виготовлення буклетів, листівок, стіннівок, MS Excel – для побудови схем та таблиць, програму "Pоwer Рoint" для створення презентацій та проектів.

Що і як я використовую у власній роботі?
Інформаційне суспільство спонукає сучасного педагога працювати на випередження. Учитель повинен бути координатором інформаційного потоку, володіти сучасними методиками та новітніми технологіями. Сучасних школярів уже не задовольняє лише крейда і дошка. Вони прагнуть інноваційних форм навчання, так чи інакше пов’язаних з електронними матеріалами. Це вимагає від вчителя іти в ногу з часом.  Майбутнє наших учнів – це життя і праця у новому цифровому суспільстві, у якому володіння ІКТ є запорукою успіху. Тому в даний час Інтернет-сервіси стають надійними помічниками учителя, відкриваючи безліч можливостей для урізноманітнення навчально-виховного процесу. Видатний вчений, мислитель і гуманіст Алі Апшероні писав: «Педагоги не можуть успішно когось навчити, якщо в цей час ретельно не вчаться самі». Мій досвід підтверджує ту тезу, що найважливішою складовою процесу навчання є не комп’ютери, а вчителі, озброєні методиками застосування комп’ютерних технологій.
Ми, вчителі, повинні створити в мережі Інтернет таке середовище, яке б з одного боку цікавило учнів, а з іншого було навчальним, направляло діяльність дитини на навчання. Саме таким середовищем і може бути сайт або блог вчителя.
«Присутність» вчителя в мережі Інтернет, наявність у нього особистих освітніх інтернет-ресурсів вже само по собі є свідченням його інноваційної діяльності, оскільки:
·                     за допомогою персональних інтернет-ресурсів вчитель може показатити результати своєї діяльності широкому колу людей, а значить, він володіє сміливістю, впевненістю у власній професійній компетентності - якостями, дуже важливими для творчого вчителя;
·                     наповнення персональних інтернет-ресурсів передбачає наявність у вчителя оригінальних розробок, інноваційний досвід їх створення і реалізації, готовність поділитися ними з коллегами;
·                     поповнення, оновлення, розвиток персональних інтернет-ресурсів, особливо ведення особистого сайту або блогу, вимагає значних витрат часу і сил, а отже, учитель, який веде власний освітній інтернет-ресурс - ентузіаст своєї справи, що також характерно для творчо працюючого педагога.
Мною створено  сучасне електронне портфоліо вчителя;


           Хмарні технології — це технології, які надають користувачам Інтернету доступ до комп’ютерних ресурсів сервера і використання програмного забезпечення як онлайн-сервіса.
          Хмарні технології в навчанні надають ряд переваг:
·         економія засобів на придбання програмного забезпечення (використання технології Office Web Apps (Office онлайн));
·         зниження потреби в спеціалізованих приміщеннях;
·         виконання багатьох видів учбової роботи, контролю і оцінки online;
·         економія дискового простору;
·         антивірусна, безрекламна, антихакреська безпека та відкритість освітнього середовища для вчителів і для учнів.
Приклади використання хмарних технологій у школі
·         Використання Office Web Apps-додатків. (Office 365)
·         Сайт, блог
·         Он-лайн сервіси для учбового процесу, спілкування, тестування.
·         Системи дистанційного навчання, бібліотека, медіатека.
·         Сховища файлів
·         Спільна робота.
·         Відеоконференції.
·         Електронна пошта
·         Сервіси Google Apps;
              Хмарні технології дозволяють споживачам використовувати програми без установки і доступу до особистих файлів з будь-якого комп'ютера, що має доступ в Інтернет. Простим прикладом хмарних технологій є сервіси електронної пошти, наприклад, Gmail, . Вам потрібно всього лише підключення до Інтернету, і ви зможете відправити пошту, при цьому додаткового програмного забезпечення або сервера не потребуючи.
Зручними для мене є такі хмарні сервіси GoogleДиск Google, документи, PicasaBlogger, відеохостинг YouTube та ін.
Диск Google – це більше, ніж просто сховище файлів. Учень і вчитель можуть керувати доступом до файлів і спільно редагувати їх, користуючись будь-яким пристроєм. Диск Google надає доступ до документів Google, набору інструментів для редагування, які дозволяють поліпшити спільну роботу – можна миттєво створювати нові документи, таблиці та презентації, працювати одночасно з іншими користувачами над одним документом і переглядати зміни, які вносяться в режимі реального часу.

Диск Google дозволяє оптимізувати навчально-методичну роботу та створити в Інтернеті власні електронні навчальні матеріали за рахунок використання мережевих баз даних, де можуть бути розміщені власні методичні комплекси, дидактичні матеріали, медіатека та наукові розробки і де можна буде проглянути матеріали інших викладачів за необхідною темою. Такий підхід щодо використання хмарних ресурсів надає принципово нові можливості щодо передачі знань при проведенні уроків при організації самостійного пошуку знань.
Зробить цікавим урок та урізноманітнить самостійну роботу учнів Google YouTube (Ютьюб) – сервіс, що надає послуги хостингу (розміщення) різних відеоматеріалів. Доцільно використовувати цей сервіс для перегляду тематичних відеозаписів, які легко можна знайти за ключовими словами і завантажити у разі потреби. Наприклад, для перегляду навчального відео з будь-якої теми  достатньо у рядку пошуку ввести ключові слова (словосполучення, речення) і відеоресурс запропонує варіанти відеозаписів.
 Приклади інтерактивних завдань на LearningApps
1.     знайти пару («Титани доби Відродження» - знайти пару представника доби Відродження і його витвір по зображенню;  письменник і його твір; письменник і період його творчості; прізвище письменника і його зображення.)
2. Вправи на відповідність  (знайти відповідність між персонажем повісті Е. Портер «Полліанна» та його характеристикою; відповідність між символом і його значенням по твору Е. Хемінгуея «Старий і море»;  відповідність між прізвищем письменника та зображенням головного героя його твору; розподілити зображення письменника відповідно до його країни)
3.  Хронологічна лінійка (Літературна епоха)
4.  Вікторина з вибором правильної відповіді (Ф.Достоєвський «Злочин і кара»).
5.  Вікторина «Перший мільйон» (матеріал на повторення для учнів 5 класу).
6.  Зашифровані слова (За твором А.Камю «Чума» потрібно знайти слова, які є символічним значенням образу чуми; знайти риси характеру Аліси, героїні казки-повісті Льюїса Керолла "Аліса в Країні Див").
7.  Знайди потрібне  (Обрати риси характеру притаманні Полліанні)
8.  Кросворди   («Життя і творчість Джорджа  Ноела Гордона Байрона», «Полліанна»;  Е.Т.А. Гофман "Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер"; Антуан де Сент Екзюпері «Маленький принц»).
9.  Пазл (Розташувати назви творів відповідно до їх жанру; розподілити письменників відповідно їх літературного періоду)

Мультимедійні презентації   на уроках зарубіжної літератури
Я вважаю, що завдяки мультимедійним засобам сухий теоретичний матеріал оживає, видатні історичні події стають близькими, абстрактні поняття постають як конкретні явища. Тому особливу увагу  приділяю використанню мультимедійних презентацій.
Часто , для того  щоб зацікавити учнів твором, демонструю буктрейлери, як рекламу твору. Цей прийом спрацьовує на 95%
    Мультимедійна презентація дозволяє мені створити анімаційний опорний конспект уроку, зобразити в динаміці  явище, подію. Такий прийом, по-перше,  допомагає  вільно орієнтуватися у великій кількості інформації, у доступній формі донести її до учнів, чітко дотримуватися етапів уроку, по-друге, викликає цікавість  до теми, допомагає легше засвоїти новий навчальний матеріал.  Наприклад, під час введення в тему «Література Середньовіччя», «Античність», «Просвітництво», «Відродження»  спираючись на  презентацію протягом усього уроку,  не лише надаю учням нову інформацію, а й ілюструю її.

    Програма Windows Mowi Maker

             Використовую на уроках літератури програму 
Windows Mowi Maker. Роблю відеокліпи до поезій поетів, на які композитори написали музику, наприклад, у творчості Сергія Єсеніна, Марини Цвєтаєвої, А. С. Пушкіна, М. Ю. Лермонтова та інші. Також роблю відеокліпи кращих виступів учнів на уроках та позаурочній діяльності.



Віртуальна подорож
Віртуальні подорожі на моїх уроках дають можливість учням «подорожувати» різними країнами світу, бачити найвидатніші музеї та галереї, «стати свідками» історичних подій, відвідати визначні місця, пов’язані з життям чи творчістю того або іншого письменника.  Особливо ефективні такі віртуальні подорожі на  уроках - знайомствах із життям та творчістю письменників.( Музей Шерлока Холмса). Культура Японії і т. д Часто використовую перегляд документальних роликів або мультимедійних презентацій  з попереднім завданням. Наприклад, під час вивчення біографії  М. Гоголя ми здійснюємо віртуальну подорож гоголівськими місцями. Перед переглядом мультимедійної презентації учні,  в залежності від підготовленості класу, отримують завдання: скласти план розповіді про життя М. Гоголя,  хронологічну таблицю, тези, кроссенс.

Художня галерея
 Немає сумнівів, що література нерозривно повязана з іншими видами мистецтва. Тому під час вивчення творчості того чи іншого письменника, поета,  обовязково звертаю увагу на те, як його творчість відобразилася в музиці, образотворчому мистецтві. І ось тут, на мій погляд, незамінні презентації - художні галереї. У поєднанні з музичним супроводом, вони створюють реальні відчуття присутності в найбільших музеях, галереях, виставках світу. Так, на заключному уроці по темі «Фауст» Й. В. Гете,  використовую презентацію «Образ Фауста в образотворчому мистецтві». Під час знайомства з репродукціями полотен різних художників у супроводі уривків з музичних творів відомих композиторів,   виховую  в учнів естетичний смак, почуття прекрасного, розширюю їхній  кругозір.

Слайд-шоу
      Я вважаю, що неможливо вивчати творчість письменника, оминувши традиції, історію, культурні надбання його народу. На таких уроках, на мій погляд, необхідний яскравий, вражаючий ілюстративний матеріал, який не залишить учнів байдужими.  У цих випадках мені на допомогу приходить слайд-шоу.
Наприклад, знайомлячи учнів 5 класу з  творчістю  Мацуо Басьо, на  етапі  формування мотивації навчання,    під час  перегляду  слайд-шоу  «Культура Японії» знайомлю учнів зі світом автора, готую до сприйняття його філософських поглядів, внутрішніх переконань, за допомогою пояснень та ілюстрацій збільшую ефект мотивації навчання.
  
Відеоматеріали
     За допомогою  документальних, художніх відеоматеріалів ми маємо можливість перенести образи з сторінок літературних  творів на екран. Звичайно, кінофільм ніколи не замінить книгу, але, я думаю, що для  глибшого аналізу образу літературного героя,  ілюстрації тієї чи іншої історичної епохи, створення національного колориту відеоматеріали незамінні.
Використовуючи документальні та художні відеоматеріали на своїх уроках, я  не лише ілюструю матеріал, а й формую в учнів  вміння аналізувати побачене, порівнювати з текстом художнього твору для глибшого вивчення навчального матеріалу. Так, на уроці в 7 класі під час аналізу образів  Бена та Деві з  твору «Останній дюйм»,  після перегляду уривку  з художнього кінофільму,  я пропоную учням  порівняти літературні  образи з кінематографічними, висловити власну думку: «Чи змогли творці художнього фільму втілити в життя задум автора». 
Я вважаю, що мистецтво навчання полягає не в  умінні повідомляти, а в умінні збуджувати, зацікавлювати, оживляти. Саме використання  мультимедійних презентацій, відеоматеріалів, інших інформаційно-комунікативних технологій у навчально-виховному процесі «оживить» будь-який урок, зацікавить учнів, пробудить їх до активної співпраці з вчителем. Вони є потужним засобом підвищення ефективності навчання, значно розширюють можливості подачі навчальної інформації за допомогою кольору, графіки, звуку. Також зростає мотивація учнів до навчання.

На уроках створюю ситуації успіху, стимулюю учнів до висловлювання власних думок; використовую різноманітні форми організації навчальної діяльності, орієнтовані на виявлення творчих здібностей.
·        перевірка домашнього завдання – індивідуальна, групова робота, робота в малих групах, тимчасові групи по виконанню випереджальних завдань, індивідуальних завдань за інтересами.
На певних етапах уроку використовую такі прийоми інтерактивного навчання:
·         «Мікрофон», «Незакінчене речення», анкетування, які допомагають виховувати взаємоконтроль, співпрацю, товариськість;
·        мотивація навчальної діяльності – прийом «Очікуваний результат» дає можливість учням самостійно визначити цілі уроку . Це сприяє  вихованню самостійності, розвитку логічного мислення
·        актуалізація опорних знань – робота в парах, «Так – ні», «Лови помилку», «Віночок», які підвищують якість знань школярів;
·        цитатна доріжка «Хто так сказав»;
·         «Рефлексія» (Що я вмію? Що я знаю? Що я ціную?);
·        вивчення нового матеріалу – мозковий штурм, літературний диктант,  «Займи позицію», «навчаючи – вчусь», які розвивають дослідницькі здібності, підвищують інтерес до навчання, формують читацьку культуру, розвивають творчі здібності учнів.
Уроки з використанням інтерактивних прийомів починаю проводити з 5 класу. “Мислить той, кому ставлять розумні запитання.”
Народна творчість
. Вагому роль відіграють проблемні запитання, які спонукають учнів виявляти творчу увагу, дають їм можливість вільно висловлювати свої думки.
Прийом «мікрофон» надає можливість кожному сказати щось оперативно, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.
  Прийом «Незакінчені речення» часто поєднуються з мікрофоном і дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлення власних ідей, порівнювати їх з думками інших. Учні вчаться говорити коротко, але по суті й переконливо. Прийом гронування (асоціативний кущ спонукає учнів думати вільно й відкрито щодо певної теми. Він націлений на стимулювання мислення школярів про зв’язки між окремими поняттями. Цей прийом може бути використаний як на стадії актуалізації, так і на стадії рефлексії, підбиття підсумків вивченої теми чи розділу.
Унікальність цього прийому полягає в тому, що він дає змогу дітям узагальнювати та систематизувати знання.
Прийом «Лови помилку» більш за все люблять учні. Пропонуються «провокаційні» запитання, у яких уже є помилка. На кожному уроці діти заповнюють «млинок» афоризмами з твору, які мають обмірковувати (наприклад, з «Різдвяної пісні у прозі» Ч. Діккенса запам’яталися такі фрази, «Як люди живуть, такий їм має бути кінець, коли вони не змінять свого життя. Коли ж вони його змінять, то й кінець зміниться…» або «…усе життя він поводився , як наказує любов до людей, уміючи одривати в себе й допомагати іншим, і про нього казали, що вже хто-хто, а Скрудж уміє шанувати Різдво»). У «смітник» школярі викидають неправильні вчинки героїв (наприклад, «Йому подобалося протовплюватися дорогами людського життя, нехтуючи людським співчуттям» або «Скрудж повсюди носив з собою той холод»).
Літературні диктанти використовую для оперативної перевірки засвоєння прочитаного твору; перевірки знань учнів з вивченої теми і знову в нагоді стає платформа https://learningapps.org/
В процесі роботи організовую як традиційні, так і нетрадиційні форми навчально-пізнавальної діяльності: інтегровані заняття, рольові ігри, нетрадиційні заняття та ін. До підготовки і проведення заняття часто залучаю самих учнів. Лише так вони відчувають себе співтворцями, а навчальний матеріал не залишить їх байдужими.

 Використання ІКТ у позакласній роботі з літератури
  Наш теперішній час  неможливо уявити без сучасних засобів масової інформації.  В школі вирує насичене конкурсами,  змаганнями, відкритими заходами  життя. Учні вчаться складати вірші, намагаються донести свої ідеї, враження від побаченого і  почутого до загалу, проводять шкільні заходи, В рамках проведення тижня зарубіжної літератури, учні створили радіо – студію  «ZL -6» . У День Святого Валентина  звучали зворушливі історії кохання поетів , письменників, їх героїв, привітання від учнів школи та участь у грі – вікторині, яка включала в собі закодовані вислови у хмарах слів, загадки - QR – коди.



3.Результати діяльності
 Досвід роботи презентувала на засіданнях шкільного та районного методичних об’єднань учителів зарубіжної літератури, та представлено на сторінках блогу   https://postupalskayanatali.blogspot.com/
Презентація та виступ на районному методичному об’єднанні на тему «Текстоцентрична та читацькоцентрична парадигма викладання зарубіжної
літератури»
Виступ на шкільному методобєднанні   на тему:  «Тестовий контроль з використанням комп’ютерних технологій»
Так як предмет « Зарубіжна література»  не включений до програми ЗНО, і з даного предмету не проводяться   олімпіади , я залучаю учнів до участі у Всеукраїнській грі «Sunflower»

                                                    Статистика участі

Рік
Кількість учнів
2016
19
2017
23
2018
32
2019
34
                
За результатами попередніх років переможцями Всеукраїнського рівня стали Безкоровайна Ірина, Терещенко Тетяна  - диплом І та ІІ ступеня, Поступальська Вікторія, Блажко Карина - диплом  ІІІ Всеукраїнського рівня, Вигнана Марія – диплом І ступеня регіонального рівня, Земський Богдан, Блажко Оля та Поступальський Олександр – диплом ІІ ступеня регіонального рівня,
Велику увагу приділяю роботі з обдарованою молоддю. Направляю творчі роботи учнів на районні , обласні та Всеукраїнські конкурси, які проводяться у закладах позашкільної освіти.
Переможцями обласного  конкурсу стали Свердликівська Олена 2018р, робота, якої увійшла до збірки найкращих дитячих творів Кіровоградської області, Поступальський О, зайняв ІІІ місце в обласному турі, а Поступальська Вікторія зайняла І місце в обласному турі  та виборола  ІІІ місце на Всеукраїнському конкурсі.
У позакласній роботі практикую освітні  екскурсії . Музей Карпенка Карого,  Музей під відкритим небом Пирогова, екскурсія «Тарасовими стежками (с. Моринці, с. Кирилівка , м. Канів), музей Осьмьоркіна, краєзнавчий музей м. Кропивницького, театр Кропивницького, музей Бойової Слави , Києво- Печерська Лавра. Проводжу  екскурсії до районної та сільської бібліотек.  


Була відзначена:
1.      Грамотою Відділу освіти Ульяновської районної державної адміністрації Наказ №154 від 03.10. 2012р.
2.       Грамотою Відділу освіти Ульяновської районної державної адміністрації  та районної ради Розпорядження № 64- к 7575 від 22 липня 2013 р
3.           Грамотою Відділу освіти Ульяновської районної державної адміністрації Наказ №140  від 28.09. 2015р.
                          

  
ВИСНОВОК
 Отже, розвиток творчих здібностей шляхом інтерактивних форм навчання в умовах використання ІКТ на уроках зарубіжної літератури  сприяє активізації навчально-пізнавальної діяльності, допомагає виявити і розвивати творчі здібності, таланти; стимулює розвиток творчої активності, творчих здібностей. Система навчання в умовах ІКТ сприяє моделюванню творчої обстановки, виховного середовища, які є необхідними умовами для надання адресної допомоги кожному учню у його розвитку, становленні як особистості, творить процес здобуття знань цікавим, захоплюючим, творчим. Така модель взаємопоєднаних педагогічних підходів, методів, прийомів, форм, засобів навчання сприяє підвищенню рівня навчальних досягнень, формуванню життєвих компетентностей, загальнолюдських цінностей, подальшій соціалізації особистості.